PO: 7:00–11:30,12:30–17:00 ST: 7:00–11:30,12:30–17:00 ÚT, ČT, PÁ - po domluvě
PO: 7:00 – 11:30,12:30 – 17:00 ÚT: 7:00 – 11:30,12:30 – 15:00 ST: 7:00 – 11:30,12:30 – 17:00 ČT: 7:00 – 11:30,12:30 – 15:00 PÁ: 7:00 – 11:00 / pokladna v pátek uzavřena
Narodil se 14. 5. 1904 v Praze, kde bydlel až do absolvování medicíny na Karlově universitě. Působil v nemocnicích v Plzni a Strakonicích. V polovině 30. let se poprvé dostává do Oseka, kde zastupuje zdejšího lékaře MUDr. Weisse, který ze zdravotních důvodů nemůže vykonávat praxi. Posléze lékařskou praxi po MUDr. Weissovi přebírá. V září 1938 opouští i s rodinou narychlo Osek, jenž patří podle mnichovské dohody Německu. Odstěhoval se i s rodinou do Mníšku pod Brdy a poté do Prahy, kde získal místo v židovské nemocnici. Ani tam však pro svůj původ nenalezl klid. Začátkem roku 1945 i na něho dolehly protižidovské Norimberské zákony a byl i se sedmiletou dcerou Janou uvězněn v koncentračním táboře Terezín. Jeho žena se v té době skrývá i se synem Ivanem u své sestry.
V Terezíně se MUDr. Klačer setkává se svým kamarádem Hanušem Theinem, operním pěvcem Národního divadla, který v děsivém terezínském prostředí organizuje divadelní představení. Tak se Jana Klačerová stává Beruškou v Karafiátových „Broučcích“ a MUDr. Klačer vystupuje v „Hoffmannových povídkách“ a pomáhá tato představení organizovat.
V květnu 1945 se celá rodina šťastně setkává. Oba manželé i přes prožité útrapy začínají s pomocí pro vězněné děti. Třebaže probíhá epidemie skvrnitého tyfu, MUDr. Klačer se do Terezína vrací, organizuje převozy dětí na zámek Štiřín, kde funguje lékařská pomoc zahájená MUDr. Přemyslem Pitrem. Společně s ním se snaží nejen léčit, ale i najít rodiny dětí. Při této obětavé pomoci se MUDr. Klačer nakazil, práci pro děti musel přerušit a sám se léčil v nemocnici na Bulovce.
V této době se v Oseku řeší obsazení místa obvodního lékaře. Do Prahy je vyslána delegace s požadavkem, aby se MUDr. Klačer vrátil. On to pokládá za svou morální povinnost a v srpnu 1945 zahajuje v Oseku praxi obvodního lékaře. Vedle své lékařské praxe začíná v Oseku organizovat kulturní dění, zapojuje se do ochotnického divadelního spolku a společně s pány Františkem Jedličkou a Iljou Prokopem režírují divadelní představení.
Jedním z prvních představení jsou Karafiátovi „Broučci“, které nacvičil s dětmi z Oseka a Háje. Tak, jak si slíbil v Terezíně. Hra vynesla MUDr. Klačerovi od oseckých občanů laskavou přezdívku "dr. Brouček". Za pomoci nadšených ochotníků se uvádějí hry klasických i novodobých autorů. Velký ohlas vzbudila „Rusalka“ uváděná jako činohra, zajímavá byla inscenace ústeckého spisovatele a přítele MUDr. Klačera lékaře Oty Duba „Ručičky, nebojte se“ a další hry.
Však také MUDr. Ota Dub použil ve své knize „Přísahám a slibuji“ (opakovaně uváděné jako seriál na ČT1) pro postavu obvodního lékaře (hrál František Němec) zážitky MUDr. Klačera.
Dalším kulturním počinem MUDr. Klačera bylo organizování koncertů, kdy v našem malém městečku v naplněném sále vystupovali velikáni Národního divadla (Hanuš Thein, Marta Krásová, Odřich Kovář a další). Většina občanů znala také MUDr. Klačera jako ochotného zdravotníka, ať už při spartakiádě, různých brigádách nebo zájezdech. Bohužel v lednu 1973, uprostřed práce, zastihla MUDr. Klačera smrt.
Geboren am 14. 5. 1904 in Prag, wo er bis zur Absolvierung des Medizinstudiums an der Karlsuniversität wohnte. Er wirkte in den Krankenhäusern von Pilsen und Strakonice. In der Hälfte der 30. Jahre kommt er zum ersten Mal nach Osek, wo er den hieβigen Arzt MUDr. Weiss vertritt, welcher seine Praxis aus gesundheitlichen Gründen nicht ausüben kann. Schlieβlich übernimmt er die Arztpraxis von MUDr. Weiss.
Im September 1938 verlässt er mit seiner Familie eilig Osek, welches nach dem Münchener Abkommen zu Deutschland gehört. Er zog mit seiner Familie nach Mníšek pod Brdy und nachher nach Prag, wo er eine
Stelle im jüdischen Krankenhaus bekam. Jedoch auch dort fand er wegen seines Ursprungs keine Ruhe.
Zu Beginn des Jahres 1945 bedrängten auch ihn die antisemitischen Nürnberger Gesetze und er wurde mit seiner siebenjährigen Tochter Jana im Konzentrationslager in Theresienstadt inhaftiert. In Terezín trifft MUDr. Klačer seinen Freund Hanuš Thein, einen Opernsänger des Nationaltheaters, welcher in der erschreckenden theresianer Umwelt Theatervorstellungen organisiert. So wird Jana Klačerová zum Marienkäfer im Werk von Karafiáts Broučci (Die Käfer) und MUDr. Klačer tritt in Hoffmanns Erzählungen auf und hilft diese Vortstellungen zu organisieren.
Im Mai 1945 trifft sich glücklich die ganze Familie. Beide Eheleute beginnen trotzt erlebter Plagen mit der Hilfe für inhaftierte Kinder. MUDr. Klačer kehrt nach Theresienstadt zurück, trotzt durchlaufender Epidemie des Fleckentyphus organisiert er Überführungen der Kinder auf das Schloβ Štiřín, wo ärztliche Hillfe funktioniert, eingeleitet von MUDr. Přemysl Pitra.
Gemeinsam mit ihm bemüht er sich nicht nur zu heilen, sondern auch die Eltern der Kinder zu finden. Während dieser aufopferungsvollen Hilfe steckte sich MUDr.
Klačer an, musste die Arbeit mit Kindern unterbrechen und sich selbst im Krankenhaus Bulovka kurieren lassen.
Zu dieser Zeit wird in Osek die Belegung der Stelle des Gebietsarztes gelöst. Nach Prag wird eine Delegation mit der Forderung gesendet, daβ MUDr. Klačer zurückkehrt. Er hält dies für seine moralische Pflicht und beginnt im August 1945 in Osek seine Praxis des Rayonsarztes. Neben seiner ärztlichen Praxis beginnt er in Osek das kulturelle Geschehen zu organisieren, schlieβt sich dem mateurtheaterverein an und gemeinsam mit den Herren František Jedlička und Ilja Prokop führen sie Regie der Theatervorstellungen.
Eine der ersten Vorstellungen sind die Käfer von Karafiát (Broučci), mit Kindern aus Osek und Háj (Haan) einstudiert, so, wie sie es in Terezín versprachen.
Dieses Schauspiel erbrachte MUDr. Klačer von den Oseker Bürgern einen freundlichen Spitznamen Doktor Brouček (Doktor Käfer). Mit Hilfe der begeisterten Amateurschauspieler werden Werke klassischer und neuzeitlicher Autoren aufgeführt. Groβen Widerhall erweckte Rusalka (Die Wassserfee), aufgeführt als Schauspiel, interessant war die Inszenierung des Aussiger Schriftstellers und Freundes von MUDr. Klačer Ota Duba „Händchen, fürchtet euch nicht“ und weitere Schauspiele.
Benutzte doch MUDr. Ota Duba in seinem Buch „Ich schwöre und verspreche“ (wiederholt als Serie im Programm des 1. tschechischen Fernsehens aufgeführt) für die Gestalt des Rayonsarztes (spielte František Němec) die Erlebnisse von MUDr. Klačer. Ein weiteres Kulturvorgehen von MUDr. Klačer war das Organisieren von Konzerten, als in unserem kleinen Städtchen Giganten des Nationaltheaters im gefüllten Saal auftraten (Hanuš Thein, Marta Krásová, Oldřich Kovář und weitere). Die Mehrheit der Bürger kannte auch MUDr. Klačer als bereitwilligen Sanitäter, ob während der Spartakiade, veschiedenen Brigaden (Einsätzen) oder Sonderfahrten. Leider erreichte im Januar 1973 mitten in der Arbeit MUDr. Klačer der Tod.
Odkaz na mapový portál:
https://osek.gis4u.cz